Imunitní systém

Základním úkolem imunitního systému je správně rozpoznat nebezpečí, které může hrozit nejen zvenku (škodlivé bakterie, viry, plísně, parazity - označujeme jako patogeny), ale i zevnitř (např. nádorové buňky), a naopak tolerovat vlastní tkáně a orgány, neškodné viry, bakterie, plísně, řadu věcí z okolního prostředí - potraviny, pyly, léky apod.).

Imunitní systém představuje síť orgánů, tkání, buněk a bílkovin. Jako hlavní imunitní orgány jsou označovány brzlík a kostní dřeň. Jako druhotné pak slezina, lymfatické uzliny a řada dalších rozptýlených lymfatických uzlíků, které jsou napojeny především na sliznice (střeva, dýchací cesty).

Lymfatické uzliny

Najdete je na mnoha místech ve svém těle (na krku, v podpaží, tříslech, ale i uvnitř hrudníku či břicha). Jsou místem kontaktu choroboplodných zárodků s buňkami imunitního systému. Brání, aby se infekce dostala do krevního oběhu.


Kostní dřeň

Zdravá kostní dřeň nepřetržitě vytváří krevní buňky - červené a bílé krvinky a krevní destičky. Tyto různé druhy buněk vznikají z kmenových buněk. Červené krvinky přinášejí tkáním kyslík a naopak odvádějí škodlivé látky. Krevní destičky se účastní krevního srážení, bez nich bychom vykrváceli. Správně fungující bílé krvinky jsou hlavní součástí naší obranyschopnosti. Mají schopnost vystupovat v případě potřeby z cévního řečiště a zamířit do místa zánětu.


Mandle (tonsily)

Mandle mají blízko k lymfatickým uzlinám, ale jsou o dost větší a vyskytují se v horních cestách dýchacích. Máme mandle nosní (obvykle zanikají kolem 10. roku věku), krční a podjazykové. Pokud jsou odstraněny, nemusíme se obávat. V jejich okolí je rozptýlena řada dalších drobnějších lymfatických uzlíků, které plní stejné funkce. Společně vytvářejí jednu z prvních obranných linií.


Brzlík

Tento orgán je školou pro některé druhy bílých krvinek, tzv. T- lymfocyty, které se zde učí rozpoznávat neškodné od škodlivého, aby nedocházelo k poškození vlastních tkání, učí se tzv. autotoleranci.

Játra

Játra jsou velkým pomocníkem imunitního systému. Při průchodu krve játry pohlcují mnoho jejich fagocytárních (imunitních) buněk bakterie, mrtvé nebo odumírající buňky a škodlivé cizorodé částice v krvi. Navíc vytvářejí řadu bílkovin, které se účastní při zvládání zánětu.

Slezina

Největší orgán lymfatického systému představuje zásobárnu funkceschopných buněk imunitního systému, které v případě invaze rychle zareagují. Vytvářejí se zde především protilátky proti cukrům, které bývají obsaženy ve stěnách některých bakterií. Slezina bývá označována jako pohřebiště červených krvinek, zároveň pomáhá regulovat množství krve ve Vašem těle.


Tato prezentace je určena pouze pro vzdělávací účely a neslouží jako náhrada za lékařskou pomoc. Pro diagnostiku či léčbu svého zdravotního stavu se obraťte na svého lékaře.